Oszczędności z lpg

autogaz warszawaJak uzyskać oszczędności podczas codziennej jazdy do pracy, na zakupy i większych podróży ? Odpowiedź jest prosta, poprzez montaż samochodowej instalacji gazowej. Niestety wiele kierowców uważa, że instalacja gazowa opłaca się jedynie w autach z dużymi silnikami, które naprawdę dużo palą. Tymczasem instalacja gazowa opłaca się także w autach z mniejszymi silnikami, poniżej prezentujemy prostą symulację, która pozwoli nam to sprawdzić.

Na początek przygotujmy sobie pewne założenia. Przede wszystkim należy określić ceny paliw używane w symulacji. Na potrzeby naszych wyliczeń cena litra benzyny Pb 95 wynosi 5,67 zł, a cena litra gazu LPG wynosi 2,72 zł. Załóżmy też, że nasz samochód pali 7,5 litra benzyny na 100 km. Średnio samochody spalają o 15% więcej gazu niż benzyny. Zatem nasze auto będzie spalać 8,63 litra gazu LPG na 100 km. Zakładamy też, że nasz miesięczny przebieg wynosi średnio 2000 km.

Na benzynę wydawalibyśmy przy tych założeniach 850,50 zł. Tymczasem na gaz będziemy wydawać 469,20 zł. Już brzmi dość ciekawie i zachęcająco. Jednak to są jedynie dane z jednego miesiąca. Przemnóżmy te wartości przez liczbę miesięcy w roku. Roczny koszt benzyny wynosiłby 10.206 zł. Tymczasem na gaz wydamy 5.630 zł. Oszczędności? Prosta kalkulacja: 4.116 zł.

A jeśli przyjmiemy, że nasze auto posłuży nam przez 5 kolejnych lat? Oszczędności podczas jazdy naszym samochodem wyniosą 20.578 zł. Tę kwotę śmiało można zainwestować w zakup nowego czy kolejnego auta, które oczywiście także warto wyposażyć w instalację LPG 😉

Symulacja przedstawia oszczędności, jakie uzyskamy przy jeździe autem z silnikiem o przeciętnej pojemności. Przy powyższych założeniach, zmieniając jedynie fakt, że auto pali 15 litrów benzyny na 100 km… oszczędności po pięciu latach wynoszą 43.456 zł. Czyli wystarczy nawet na średniej klasy auto prosto z salonu. Jeśli dość ogólne hasła na temat oszczędności, które niesie za sobą instalacja LPG nie jest przekonywująca, to liczby na pewno dość dobitnie obrazują możliwości oszczędzania.